Oswajanie subkultur
Dość ciekawym zjawiskiem, które dało się odnotować na gruncie kultury masowej są momentami udane próby adaptowania symboliki i estetyki zarezerwowanej dla subkultur młodzieżowych. Proces ten budzi spore kontrowersje i nie jest łatwy, ale ciężko nie zauważyć, iż coś w tym zakresie się dokonało. Ruchy subkulturowe pojawiły się najpierw w świecie zachodnim.
Lata 60. w Stanach Zjednoczonych to hipisi, którzy szybko zdobyli wielu zwolenników głosząc hasła pacyfistyczne, prospołeczne i ideę „wolnej miłości”. Szybko pojawiła się związana z tym ruchem muzyka, która z miejsca zdobyła charakter masowy.
Z kolei w Wielkiej Brytanii od końca lat 60. prężnie rozwijały się subkultury takie jak punk i skinhead. Obie mały robotnicze korzenie, wyróżniały się strojem, fryzurami i oczywiście muzyką.
Miała ona początkowo niszowy charakter i przyciągała na koncerty głównie najbardziej aktywnych przedstawicieli subkultur, jednak z czasem sytuacja się zmieniła. Komercjalizacja nie ominęła też metalowców, bo ostre granie zaczęło zyskiwać licznych zwolenników.